koncept MICHELLE, Le Mans 2030

automobily

Koncept LMP1 závodního vozidla pro soutěž Michellin Challenge Design 2017 na téma: Le Mans 2030: Design for the Win.

Abychom mohli snít o budoucnosti, je třeba nejdřív nahlédnout zpět, do minulosti. Teprve s vědomím pokroku, kterým vozidla a závod Le Mans prošli, můžeme zkusit předvídat budoucnost a vyjít jí vstříc.

Trať Le Mans v roce 2030 bude ještě členitější než dnes. Čas kola budou muset jezdci zvládnout stejně rychle nebo rychleji. Průměrná rychlost vozidel LMP1 se bude držet na 250 km/h. Smrtelných nehod bude minimum, nelze je však vyloučit.

Koncept Michelle klade důraz na bezpečnost jezdce i okolí. Zdolávat nástrahy tratě pomáhají klapky zajišťující ideální rozložení hmotnosti i v prudkých zatáčkách. Kokpit tvoří bezpečnostní kapsle, jejíž interiér se přizpůsobí individuálnímu nastavení každého jezdce. V případě nehody plní kapsle funkci nosítek, lze ji snadno vyjmout a přepravit do bezpečí.

Při brždění je obtížné chladit brzdové destičky. Zvolili jsme proto elektromagnetické uložení kol, takže nedochází k žádnému tření, zvýší se dojezd, sníží opotřebení dílů. Brždění podporuje také zadní, rotační část karoserie. Stlačení brzdového pedálu se otevřou a silou vzduchu roztočí lamely. Rotační pohyb je převeden na energii, která dobíjí baterie uložené v zadní části vozu. Povrch kol funguje obdobně jako lidská kůže, která se kvůli chladu naježí. Části povrchu kol se při kontaktu s vodou naopak scvrknou a vytvoří tak plastický dezén pro odvádění vody.

  • Author Ludmil Slavov, Karel Vránek
  • Made in STORMFORM 2016